25 marca 2011

Jak stworzyć lepszy świat?

 Pierwsze pytanie jakie nasuwa się czytając temat to: Czy Bóg mógł stworzyć lepszy świat? Skoro sam jest istotą doskonałą, czy nie mógł zbudować równie idealnej planety? Miejsca, gdzie wszyscy czuliby się bezpiecznie i komfortowo, gdzie nie byłoby miejsca na ludzką krzywdę i zło. Czy to byłoby w ogóle możliwe? A poza tym, czy dobrze byśmy na tym wyszli?
  
 W pewnym filmie padło jedno mądre zdanie: Bez cierpienia nie ma współczucia. Odnosząc się do tych słów, możemy stwierdzić, że jeżeli wszystko byłoby idealne, ludzie byliby pozbawieni uczuć. Bo po co mieliby okazywać miłosierdzie, jeżeli nikt nie ponosiłby strat? Takie są prawa natury. Wszystko co niepotrzebne jest eliminowane. Nie zdziwcie się, jeżeli wasi pra-wnucy będą pozbawieni małego palca u stopy.

 Zapewne każdy ma swoje własne wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać świat idealny. Większość z pewnością powiedziałaby: "dobry". Teraz zaczyna się problem, gdyż tyle ile ludzi na świecie, tyle jest definicji tego słowa. Jest to tylko pojęcie względne. Hitler uważał, że najlepszym posunięciem będzie zamordowanie wszystkich przedstawicieli ras niższych. Matka Teresa pomagała najbiedniejszym i potrzebującym, nie zważając na kolor skóry czy pochodzenie. Te postawy są tak kontrastowe, że trudno jednoznacznie określić jaki świat byłby najlepszy. Każdy ma inne oczekiwania, inne wizje, inne marzenia.

 Jak ja wyobrażam sobie ten świat idealny? Nie mam chyba wygórowanych wymagań. Chciałabym, aby ludzie uśmiechali się do siebie bez powodu. Niby taki mały gest, a dla niektórych znaczy bardzo wiele. Potrafi poprawić humor zupełnie za darmo. Nastawia nas optymistycznie. Nie mogę zabronić ludziom, aby przestali troszczyć się o swoje sprawy. Chciałabym, aby robili to, nie raniąc innych. Aby nie dążyli do wyznaczonego celu po trupach, paląc za sobą wszystkie mosty, które kiedyś zbudowali. Po jakimś czasie mogą się opamiętać, ale wtedy może być za późno... 

 Większość ludzi których zapytałam: Jak stworzyć lepszy świat?, odpowiedziała, że należałoby wprowadzić jeden język i kolor skóry. Zapewne wiele osób popiera ten pomysł, ale ja jestem przeciwna. Po to posługujemy się różnymi mowami, po to mamy różne kolory skóry, po to mamy różne tradycje i obyczaje, aby mimo tych różnić móc się porozumiewać. Znaleźć  złoty  środek, dzięki któremu będziemy w stanie nawiązać znajomość z każdym, nie ograniczajmy się. Na tym właśnie polega sens naszej egzystencji. Ujednoliceniu mówię głośne nie!

Świat, w którym żyjemy stanie się lepszy albo gorszy w zależności od tego, czy sami będziemy lepsi czy gorsi. Tu właśnie przychodzi z pomocą siła Miłości, bo zawsze, gdy kochamy, to pragniemy być lepsi niż jesteśmy.
~ Paul Coelho 
 
  Paul Coelho jak zawsze trafia w sedno sprawy. To my tworzymy świat i od nas zależy jaki on będzie. Jeżeli na niego narzekamy, to krytykujemy również siebie. Taka jest prawda. Sprawdza się tu cytat z Biblii: A czemu widzisz źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzegasz? Jesteśmy w stanie źle mówić o innych, postępiać za ich postępowanie, a sami nic nie zrobimy, aby to zmienić! Dlaczego nie reagujemy, gdy w wyniku wojen zabijani są niewinni ludzie? Potrafimy tylko siedzieć w fotelu przed telewizorem i wszystko komentować. Nie twierdzę, że jeden człowiek byłby w stanie wszystko zmienić, ale mógłby w to zaangażować jak największą liczbę osób. Przecież nie od razu Rzym zbudowano. Małymi krokami, cały czas do przodu.

 Jak stworzyć lepszy świat? Stephenie Meyer w swojej książce Intruz przedstawiła bardzo ciekawą wizję. Otóż dusze są bardzo łagodne, nie atakują nikogo, nie są agresywne. Ponadto za nic się nie płaci, bo swój dług spłaca się poprzez wykonywanie swojego powołania (=zawodu). Ciekawe, prawda? Osobom, które nie miały okazji zajrzeć do tej lektury osobiście bardzo polecam, bo styl życia dusz to tylko epizodyczny wątek. A co należy zrobić w naszym realnym świecie? Wystarczy trochę ludzkiego optymizmu, pozytywnego nastawienia i pogody ducha. Czy to tak wiele? Wiadomo, że nic nie może być idealne, ale warto chociaż dążyć do perfekcji. Postępujmy tak, abyśmy później nie musieli się tego wstydzić.

 Tak naprawdę świat nie jest zły. Tylko ludzie psują mu opinię.

Aby stać się lepszym,
nie musisz czekać na lepszy świat.
~ Phil Bosmans 

16 komentarzy:

 1. No właśnie,cierpienie uszlachetnia ;). Zapraszam do mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bóg stworzył idealną planetę, idealny świat, stworzył również równie idealnego Mężczyznę Adama i kobietę Ewę. Obydwoje byli posłuszni, jak marionetki Boga, mieli założone przez Boga czarne klapki na oczach. Nie wiedzieli co to zło. Jednak Bóg (tak idealny) zapomniał o bardzo istotnym szczególe ludziom wolną wolę. Ewa wykazała się inteligencją i z ciekawości złamała zakaz swojego Króla, Boga i nakłoniona przez węża, zerwała jabłko z zakazanego drzewa. Musiała nakłonić frajera Adama, który trząsł się ze strachu przed sowim GURU, aby zjadł z nią to pieprzone jabłko i zobaczył co się stanie, gdy złamią zakaz. Bóg się wkurzył, na Adama i Ewkę, bał się, że woda sodowa uderzy im do głowy i wyrzucił ich z raju. Rzucił klątwę na ludzi i tym samym na świat, który my tworzymy, klątwa mówiła o tym, iż kobiety będą w męczarniach rodzić dzieci, mężczyźni będą walczyć o pokarm i takie tam. Pan Bóg sam sprawił, że świat przestał być idealny ;] i tyle, cała filozofia. Zapraszam do siebie: http://komentator-ka.blogspot.com/

  PS. Mam nadzieje, że długość komentarza Cie nie przerazi i przeczytasz :P
  Pzdr. Kika

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z Mona Lisą .. ;P
  Uszlachetnia :D

  Zapraszam do mnie ;-D Wpadnij , zobacz

  OdpowiedzUsuń
 4. `dobre pytanie rozważasz. ja uważam, że Bóg zrobił tak a nie inaczej, bo ludzie uczą sie na błędach i istnieje to idealne miejsce bez bólu i krzywy, mianowicie - Królestwo Niebieskie ;**
  mysle, że On chciał, zeby ludzie doswiadczyli zła, zebu wiedzieli co to jest dobro, bo jak możanwq iedziec co to jest dobro, nie doswiadczając zła ?. ;**
  ahahaahahah ;ddd uwielbiam twoje komentarze po prostu <3333333333
  wpadniesz do mojej kumpeli ?. UNIQUE

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak, można stwierdzić, że "płacimy" za grzechy Adama i Ewy. Osoba wcześniej podała bardzo dobre uzasadnienie i całkowicie się z tym zgadzam. A słowa, które to poparły odpowiadają na zadane przez Ciebie pytanie. "Kobiety będą w męczarniach rodzić dzieci, mężczyźni będą walczyć o pokarm". Cóż, tak też jest. Jedynie co my możemy zrobić to odnosić się do wszystkich z szacunkiem, kończyć bezsensowne wojny, ogólnie nie traktować innych ludzi gorzej niż siebie. Ale niestety trzeba przyznać, że to nie jest łatwe, a ludzie dążąc do zaspokojenia własnych potrzeb, nie zwracają uwagi na krzywdy innych stających się ich udziałem.


  ________________________________
  Um co do pytania o to kto zginął - odpowiedź nasuwa się sama. Miałaś rację, pośrednio dotyczy to Iason'a, ale nie wyklucza także Riki'ego. Otóż, obaj zginęli. W momencie gdy Iason stracił obie nogi, nie mógł uciec z podpalonej fabryki która w każdym momencie groziła wybuchem. Jednakże, Riki dowiedział się o tym i gdy zobaczył w jakim stanie znajduje się Iason i że nie ma możliwości ratunku, uświadomił sobie ile ten mężczyzna dla niego znaczy. W tym momencie podjął decyzję. Umrze razem z nim. Tak też został z nim, a po chwili nastąpił wybuch. Scena jest tak smutna, że chyba tylko człowiek bez serca, mógłby na niej usiedzieć z kamiennym wyrazem twarzy.

  I nie, nie doczytałabyś tego w recenzji, bo po prostu nie wspominałam o tym kto zginął. Brzydko by to było z mojej strony, uważam to za spojlerowanie ;). Mimo tego, że opisałam to tutaj ;).

  OdpowiedzUsuń
 6. `dzięki ;** no nie moze być, ale powinno ;pp

  OdpowiedzUsuń
 7. masz rację z tym wszystkim co napisałaś. Dodam, że ludzie powinni więcej się uśmiechać do siebie, a nie pałać nienawiścią, aczkolwiek różnimy się każdy tak diametralnie, że dla jednego lepszy świat to bardziej optymistyczny, nastawiony pokojowo z otoczeniem, itp. a dla drugiego, lepszy świat oznacza ten, który jest bogatszy, na wysokiej pozycji majątkowej i pełen sławy. Ktoś kiedyś powiedział: "Nie ma nigdzie innego świata... wszędzie są tak samo ludzie podli."
  u mnie nowość. zapraszam jeżeli masz czas i ochotę. pozdrawiam.
  Dżesa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kika, i po co ten trolling? I tak nikt się nie nabrał :D
  "wystarczy jakiś gest przyjazny albo dobry znak i całą depresję trafia szla*!" i w sumie tyle wystarczy na początek :D

  OdpowiedzUsuń
 9. zgadzam się z każdym twoim słowem u mnie w komentarzu :)
  U mnie nowość. Zapraszam serdecznie i pozdrawiam! :) Dżesa.

  OdpowiedzUsuń
 10. wydaję mi się, że nie chciałabym żyć na idealnej planecie, pomiędzy idealnymi ludźmi. przecież to jacy jesteśmy można łatwiej, lub trudniej skorygować, wadę "przerobić" na zaletę... zawsze można się porozumieć - wystarczy chcieć. uczymy się na swoich błędach, na czym więc mielibyśmy się uczyć, jeśli bylibyśmy na tyle idealni, by nie móc możliwości ich popełniać. to wszystko co nas spotyka, przyczynia się do tego jakimi ludźmi jesteśmy, jak spostrzegamy świat i jak dogadujemy się z ludźmi. :)

  idealnemu światowi i idealnym ludziom mówię stanowcze nie! :)

  pozdrawiam serdecznie, znów genialny wpis. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. witaj,
  dziękuję za odwiedziny.
  A co do pytania to.. Niestety, nie jestem dobra w rozkminianiu takich filozoficznych pytań (chociaż powinnam, bo miałam filozofię na studiach), ale świat musi być taki jaki jest. Jak byłby idealny to ludzie by się nudzili, Bóg stworzyłby kolejny nowy, może lepszy byt i w końcu ludzie by się zbuntowali, tak jak anioły w niebie i byłoby jeszcze gorzej niż jest. Wojny, nienawiść, złość, żal muszą istnieć po to, żeby istniał pokój, miłość, przebaczenie i radość, prawda?

  Polecam książkę Olgi Tokarczuk 'Prawiek i inne czasy', tam przedstawiony jest 'Czas Gry' w którym pisarka przedstawia postać Boga i tego co stworzył. Może ta powieść odpowie w jakiś sposób na Twoje pytania.. :)

  Pozdrawiam,
  Panna I.

  OdpowiedzUsuń
 12. może dlatego , że wieczorem zjadłam 3 lizaki ? : D
  okej , trzymam kciuki ; * xd

  OdpowiedzUsuń
 13. `wiem, ale ja nie lubie rzymskich xdd. ;pp
  i wiem jak sie je pisze ;> aż taka głupia nie jestem, ahahaha ;dd nie dziwie im sie, ekstra zdjęcia można zrobić w takim miejscu ;**

  OdpowiedzUsuń
 14. ej ej fajny blog ;)
  zapraszam do mnie . Jeśli chcesz dodaj do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pytasz "dlaczego"? Rzeczy zawsze dzieją się bez ostrzeżenia. Dopiero wtedy wszystko nabiera sensu. Wszystko jest bezcelowe w obliczu wszechpotężnej mocy. Jeśli kogoś zabijasz, ktoś inny przyjdzie by zabić Ciebie... Nienawiść to niekończący się łańcuch. Wojna... to obosieczny miecz, który przynosi krzywdę, cierpienie i śmierć obydwu stronom. Miłość rodzi ofiary...co z kolei rodzi nienawiść zaś Ci,którzy nie rozumieją prawdziwego bólu,nigdy nie zrozumieją prawdziwego pokoju... Zbyt wiele bliskich mi osób zginęło. Ich ból jest tym, co pozwoliło mi dorosnąć i stać się silniejszym ;) Ból jest nieunikniony, cierpienie jest obowiązkowe... Nawet najbardziej nieświadome i niewinne dziecko w końcu dorośnie, ponieważ nauczy się, czym jest prawdziwe cierpienie... Większość ludzi patrzy na drzewo nie dostrzegając w nim lasu. Chodzi o to, że nie pojmują oni znaczenia pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 16. zadajecie głupie pytania jak tworzyć lepszy świat? poprostu trzeba działać a nie gadać. jedynie biznes może odmienić świat. mam kilka pomysłów i troche pieniędzy na początek by zaczac naprawde tworzyc ten lepszy swiat zainteresowani > karol.32@wp.pl

  OdpowiedzUsuń

Skomentuj, a jeżeli ci się podoba mój blog - dodaj go do obserwowanych. Będę niezmiernie szczęśliwa.

P.S - MÓJ BLOG TO NIE SŁUP OGŁOSZENIOWY!